leworeczni
Niemal 250 milionów ludzi na świecie uważanych jest za gorszych. Mówi się o nich mańkuci. Czy uprzedzenia praworęcznych wynikają z poczucia przewagi liczebnej, czy też z medycznych przesłanek?
W średniowieczu leworęczność przypisywano magom i czarownicom. Nawet diabeł uważany był za mańkuta, gdyż chrzcił swoich zwolenników lewą ręką... Nic więc dziwnego, że w czasach inkwizycji kobiety leworęczne posądzano o czarcie wtajemniczenie.
Wcześniej jednak owych odmieńców traktowano jak bóstwa. Bogini Atena trzymała przecież węża właśnie w lewej dłoni. Podobnie przedstawiano na starożytnych inskrypcjach mędrców, lekarzy i wróżbitów. Przypisywano im boskie właściwości i otaczano estymą.
Do grona leworęcznych - przypomnijmy tu - należeli m.in. tacy geniusze jak: Aleksander Wielki, Leonardo da Vinci, Rafael, Michał Anioł, Ludwig van Beethoven, Nicolo Paganini, Charlie Chaplin, Hans Christian Andersen i Napoleon Bonaparte.
W czasach nam współczesnych leworęczność "lewo" podobnie jak w średniowieczu ma znaczenie negatywne, przeciwne do pozytywnej prawości "prawo".Oto kilka popularnych powiedzonek i przysłów z negatywnym zabarwieniem słowa "lewo":
"Jesteś lewy"
"masz dwie lewe ręce"
"to lewy interes"
"masz lewą kasę"
"lewus z Ciebie"
"wstałeś dziś lewą nogą, czy co?"
a pozytywne znaczenia? chyba nie ma.
Weżmy teraz prawą stronę sPrawy.
"Prawnik"
"sprawiedliwosć"
"Prawa, jako ustawy..."
"mam prawo"
"to prawy człowiek"
"prawiście, babciu"
"prawda"
"prawdziwy skarb"
"prawa ręka bossa"
"dałbym sobie prawą rękę uciąć"
"poprawne zachowanie"
"prawie sie udało"
Czyż ja nie jestem dyskryminowany? Oczywiście, że jestem!!!!!!!
Uśmiech dla wszystkich leworęcznych (-: